Yerli domates Kınalı F1 ve Fulya Tanıtıldı

0
294

Çameli Örtü Altı Sebezecilikte Denizli’de rol model olmaya devam ediyor. Çameli Taş Konaklarda Örtü Sebze Üreticilere Gento Tohumculuk Çameli’nde üe reticilere yerli tohum olan Kınalı ve Fulya cinsi domates tohumun tanıtımı yapıldı. Domates, sağlıklı ve organik olmasının yanında kalitesi ve raf ömrü ile de ön plana çıkıyor. Ayrıca yerli domates çiftçilerden tam not aldı.

Tanıtım Toplantısına Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli Tarım Danışmanlık Ofisi Ziraat Mühendisi Gökhan Hakkı Gököz, Ziraat Teknikeri Nur Yıldırım, Çameli Ziraat Odası Başkanı Hamit Tunceri, Gento Tohumculuk Genel Müdürü Hüseyin Türk, Dumlupınar ve Gölhisar, Çal Tavas ve Çameli’li üreticiler katıldı.

KINALI VE FULYA TÜRKİYE’NİN YÜZ AKI OLACAK

Denizli bölgesindeki örtü altı olan yerli tohum Kınalı ve Fulya cinsi ürünlerin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Firma yetkilileri çiftçilerin kazancını yükseltmek, ilçe ekonomisini güçlendirmek Çameli ilçesinin örtü altı seracılıkta büyük adımlarla ilerlediğini görmek için yola çıktıklarını belirtti.

BU DOMATESİ BİRÇOK ÜLKE TERCİH EDİYOR

Yerli malı domateslerin ömrü 25 güne çıkarken, dayanıklılığı da artan ürünlerin deneme üretimi yapıldı. Çameli halkı yerli tohumu ve yerli malını sahiplendi.  Bu, ülkemiz ve yöre çiftçisi açısından önemli bir gelişme oldu. Üreticiler tüm yıl pazara ürün sunarken tüketici de damak tadına uygun domates yemeye başlayacak.

“ORGANİK, SAĞLIKLI VE KALİTELİ ÜRÜN ELDE EDİLECEK”

Toplantıda söz alan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan: “Çameli bir tarım ilçesidir. Bu topraklarından bereket fışkırıyor. Örtü altı seracılıkta Denizli’de rol model olduk. Raf ömrü uzun ve lezzetiyle domateslerimizi yurtiçi ve yurtdışına pazarlıyoruz. Çameli Tarım Danışmanlık ofisimizle fidelerin dikiminden hasadına kadar olan süreci sıkı sıkı takip ediyoruz.” dedi.