Çameli Fasulyesinin Lezzeti Toprağından

0
344

Türkiye’nin en önemli fasulye üretimi yapan bölgelerinden olan 800 tonluk üretim kapasitesi ile dikkatleri çeken Çameli fasulyesi için hasat dönemi başladı. Çameli’nin Coğrafi İşaretli Çameli Fasulyesi Denetim Komisyonu mahalle mahalle geziyor. 

Tescilli Çameli Fasulyesi denetimleri başladı. Hasat ve depolama kontrolleri gerçekleşiyor. Çameli Belediyesi komisyonunda Çameli Kaymakamlığı, Çameli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ile Çameli Ziraat Odası’ndan oluşan denetim komisyonu ürünlerin denetimini gerçekleştiriyor. Çiğdemli, İmamlar ve Belevi Mahallelerinde fasulye üreticileri ile buluşan komisyon üyeleri diğer mahalleleri dolaşarak denetime devam edeceklerini belirtti.

“Çameli Toprağı Fasulye’ye Ayrı Bir Lezzet ve Aroma Katmaktadır”

Kendine has aroması ve tadıyla Çameli fasulyesinin fark yarattığını söyleyen Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan fasulyenin aynı zamanda sağlık deposu olduğunu belirterek şunları kaydetti:  “Türkiye’nin vazgeçilmez tatlarından, sofraların en önemli yemekleri arasında olan İlçemizin önemli gelir kaynaklarından olan ‘’fasulye”, yayla özelliği taşıyan ilçemizin iklimi fasulye yetiştirmeye elverişli olup, iklim ve toprağın yetiştiriciliğe elverişli olması toprağa ayrı tat ve lezzet katmaktadır. Bu sebeple tescilini alarak topluca pazarlanması ve hak ettiği değerde satılması, kalitenin korunması ve artırılması için denetlemeler gerçekleşiyor.”

Cengiz Arslan: “Fasulyeyi İhraç Edeceğiz”

Çameli’de fasulye üretiminde başlatılan çalışmaların meyvesini verdiğini görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Başkan Arslan yurtdışına giden örtü altı seracılıkta rol model olan Çameli domatesin yanı sıra fasulyenin de  gelecek dönemlerde yurtdışına pazarlamayı hedeflediklerini belirtti.

Kalp Dostu Fasulye

Bol miktarda magnezyum ve potasyuma sahip olan fasulye  bir kalp dostudur. Fasulyede yağ ve kolestrol oranı çok düşük seviyededir. Bol miktarda protein içeren fasulye tam bir enerji kaynağıdır.  Diyabet hastaları için de favori bir yiyecek haline gelen fasulye aynı zamanda kanser riskini azaltıyor. Sindirim sistemini dengeleyen bu bitkisel yiyecek kilo kontrolüne de yardımcı olur.