PASVAK’ta Gelenek Değişmedi

0
682

PASVAK bağışçıları hem kurban ibadetlerini yerine getirdiler hem kurban etinden kavurma yediler hem de bayramlaşarak geleneksel kurban bayramını yaşamış oldular. Kurban bayramının aslına uygun olarak, kurban etlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaşacağını bilmenin huzurunu yaşadılar.

Bu yıl Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı (PASVAK) her zamankinden daha kalabalıktı. Her yıl artan bağışçıya paralel olarak, bayramın birinci günü PASVAK’ın Acıpayam yolu üzerindeki bahçesinde katılımcı sayısında da artış gözlendi.

PASVAK BAYRAMIN İLK GÜNÜ DOLDU TAŞTI

Bahçeye sığmayan kalabalık ve bayramın ilk günü PASVAK’ın dolup taşması bir kere daha gösterdi ki PASVAK’ta ikinci bir aşevi yapımına başlanmasının isabetli bir hareket olduğunu ortaya koydu. İkinci aşevi, Merkezefendi Belediyesi sınırları içinde bugünkü Türk Spor Oyunları Hipodromu’nun altında 10000 m2’yi aşan kapalı alanı ve bir o kadar geniş bahçesi, hijyenik kesim alanları ve ferah mekanları ile Denizli’de kurban bayramlarının aranan mekanı olacak.KURBAN BAĞIŞI NASIL YAPILIYOR?

PASVAK kurban bağışlarını dana hissesi ve koyun şeklinde alıyor. İsteyenlere kurban hisselerinden birkaç kilo tadımlık pay veriyor. Kesilirken başında bulunmak isteyenlere randevu veriliyor. Başında bulunmayanlar kesim esnasından namazını kılmak isteyebilirler diye telefonla bilgilendiriliyor. Bunun dışında kendi imkanları ile kurban kesenlerin getirdikleri parça etler de kabul ediliyor.

BÜLENT TOPUZ: “PASVAK ÖNCÜ VE ÖRNEK BİR KURUMDUR”

Prof. Dr. Bülent TOPUZ

PASVAK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz, kurban kesimi sırasında hijyene önem verdiklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“PASVAK, hijyenik koşullarda kurban kesimi konusunda Denizli’de ilk örnek teşkil eden kurumlardan biridir. Belediyelerimizin ve tarım ilçe müdürlüklerimizin denetimi ve yardımları ile Pamukkale sınırları içinde dört, Merkezefendi sınırları içinde altı merkezde hizmet veren kurban kesim alanlarının öncülerinden biridir PASVAK kurban kesim alanı. Yeni aşevimizde inşallah örnek bir kesim, işleme ve dağıtım alanı teşkil edeceğiz. Denizli halkının şimdiye kadar yaptıkları yardım ve katkılar için teşekkür ederiz, yeni aşevimize de halkımızın desteğini bekliyoruz. Hemşerilerimizin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlar yardımlaşmanın en güzel vesilesi olan nice bayramları birlik beraberlik içinde kutlamayı dileriz.“

“PASVAK HER KESİMDEN İNSANI BİR ARAYA GETİRİYOR”

PASVAK bahçesinde kurban ibadetini yerine getiren PASVAK gönüllüsü bir vatandaş ortamdan duyduğu memnuniyeti dile getirirken şunları kaydetti: “Burayı seviyorum, her kesimden her düşünceden insan geliyor. Onlarla bayramlaşıyoruz. Evlere sıcak yemek götürmeleri güzel bir hizmet.“

PASVAK yardımların sadece yardım amacıyla kullanıldığı ve başkaca hiçbir amaca hizmet etmeyen bir kurum olma özelliği ile bugüne kadar dikkatleri çekmeyi başardı.