Kulak Mantarı (Otomikoz) / Prof. Dr. Bülent Topuz / 29.07.2018

0
533
Normal olarak dış kulak yolunda mantar sporları mevcuttur. Kulağa su kaçırılması, nem gibi faktörler sonucu üreme vasatı bulurlar. Özellikle deniz, havuz ve hamam tatilleri esnasında ve sonrasında sık görülür. Kronik akıntılı orta kulak iltihablarının seyri esnasında da sık görülür. Lokal antibiyotik kullanımı hastalığa vasat hazırlayabilir, ancak sistemik ilaçların bu tür bir yan etkisi yoktur. Tek veya iki taraflı görülebilirler.
      Kaşıntı, kötü kokulu akıntı, işitme kaybı, bazen ağrı şikayetleri yapar. Ağrı hastalığın doku derinliğine nüfuz ettiğini gösterir. Bu durum daha çok kulak karıştırma alışkanlığı olan kişilerde ortaya çıkar. bu nedenle kulak karıştırmak doğru bir alışkanlık değildir, hastalığa davetiye çıkarır.
      Tedavi aspiratör yardımı ile iyi bir temizlik ve kanalın asidifikasyonu yoluyladır. Bu amaçla alkol içinde eritilen borik asit kullanılır. Bu karışım kulak zarı delik olan ve dokuya nüfuz etmiş mantarı bulunan hastalarda ağrı yapabilir. Bu durumda ilacı kesmek yerine dozu azaltılabilir. Her damladan sonra bir süre beklenir. Yanma hissi oluşunca damlatma kesilir. Bir dahaki sefere bir önceki dozla devam edilir. Ağrı yine de sorun oluyorsa iki damla lokal anestezik asidik damla öncesi kullanılabilir.
Mantar mikrobuna yönelik özel ilaç kullanımı gerekmez. Tedavi tamamiıyla lokaldir, sistemik yani ağızdan alınan ilaçların etkisi olmaz. İlaçların damla şekilleri en etkin olanıdır. Spray kulak zarına kadar ulaşamaz. Bazı kliniklerde kırmızı mor renkli özel hazırlanmış solüsyon kullanılır. Bu solusyon oldukça etkili olmakla birlikte boyama özelliği nedeniyle tarafımdan tercih edilmemektedir.
      Temizlik son derece önemlidir. Enfeksiyon vasatı ortadan kaldırılmadıkça hastalık iyileşir gibi olsa bile tekrarlaması önlenemez. En azından haftada bir aspiratörle temizlik yapılmalıdır. Tedavi 20 gün kadar sürdürülür. Bu sırada çevreyi ve hastayı rahatsız edecek miktarda bol akıntı yoksa dış kulak yoluna pamuk koymamalıdır.
     Otomikoz tedaviye dirençli olabilir, tekrarlarla seyredebilir. Hastalık ilaçla iyi oluyor, ancak sık sık tekrarlıyorsa her su ile temas riski öncesi dış kulak yolunu asidifiye etmelidir. Örneğin banyolardan 15 dakika önce 5-10 damla alkol borik solusyonu damlatmak gibi. Dış kulak yolu ve zar sağlamsa bu işlem ağrı yapmaz.
      Tedavi planlamasında mantar türünün bir önemi yoktur, bu nedenle kültür gerekmez. Tedavide antibiyotik kullanımının yeri yoktur.
      Mantar enfeksiyonları kulak zarında ve dış kulak yolunda kalıcı hasar oluşturmazlar. Oluşturdukları işitme kaybı tedavi ile düzelir.

‘Prof. Dr. Bülent TOPUZ’

TEILEN
Önceki İçerikYaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz? / Dyt. Sinem Bodak / 26.07.2018
Sonraki İçerikSağlıkta İlk 100 Gün
Diyetisyen Sinem Bodak
1991’de Denizli’de dünyaya geldi. İlk,orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladım. 2010 yılında Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi  Beslenme ve Diyetetik bölümüne başladı ve 2014 ‘te mezun oldu. Stajları Hacettepe Üniversitesi Hastanesi ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde tamamlayan Bodak daha sonra dil kursları ve beslenme konulu seminerlere katılarak sertifikalarla eğitimini gerçekleştirdi. 2018 yılı şubat ayından itibaren de kendi özel kliniğide sağlıklı kilo verme, kilo alma, kilo koruma, hastalıklarda beslenme tedavisi gibi alanlarda hizmet veren Bodak, Temmuz 2018’de Denizli Güncel Sağlık ailesine katıldı.