Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz? / Dyt. Sinem Bodak / 26.07.2018

0
999

Merhaba Denizli Güncel Sağlık okurlarımız. Sağlıklı beslenmek ve formunuzu korumak belli bir süreci değil, hayatımızın tümünü kapsar. Bu yüzden mevsime özel bir zayıflama programı değil yaşam tarzı haline getirebileceğiniz diyeti diyetisyeninizle birlikte siz hazırlayın. Hem sağlığınızı geliştirin, hem beslenmeyi öğrenin, hem formunuzu yaşam boyu koruyun diyerek asıl konumuza dönmek istiyorum.

Yazın gelmesi ile birlikte artan sıcaklık ve nem metabolizmamızın çalışma sistemini etkilemektedir. Buna bağlı olarak beslenme düzenimizde de değişiklikler olmaktadır. Yazın gündüzlerin daha uzun olması  öğün saatlerimizi de değiştirir. Mümkün olduğunca tatilde de olsak öğünlerimizi atlamazsak  metabolizmamız da canlı kalır ve kilo vermemiz kolaylaşır.

Nasıl Beslenmeli?

  • Mutlaka 3 ana 2- 3 ara öğün yapmaya özen göstermeli, öğün saatlerimize dikkat etmeli,öğün atlamamalı.
  • Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Gece boyunca düşen kan şekerimizi dengelemek ve metabolizmamızı uyandırmak için güne mutlaka  kahvaltı ile başlamalı. Kahvaltımızda yağlı açma ve börek gibi gıdalardan uzak durmalı, protein ve lif içeriği yüksek hafif kahvaltılar tercih edilmeli. Tabağınızda mutlaka protein içeren peynir ve yumurta, liften zengin bol yeşillik ve ceviz ya da az tuzlu zeytin son olarak da tok tutucu özelliği ve b grubu vitaminleri içeren tam tahıllı ekmek olmalı.
  • Ana öğünlerde aşırı yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınılmalı sebze ağırlıklı beslenilmeli.
  • Yaz aylarında özellikle  karpuz gibi su oranı yüksek meyveler tercih edilmeli. Fakat meyvelerinde kalorisi  olduğu  göz önünde bulundurulmalı , sınırsızca tüketilmemeli.
  • Yemeklerimizin pişirme yöntemleri de oldukça önemlidir. Et ve sebzelerimizi kızartmak yerine haşlama,ızgara ,fırında ya da benmari usulü pişirme yöntemleri kullanılmalı.
  • Ve son olarak en önemlisi de kaybedilen sıvıyı dengelemek için  günde en az 2-2,5 litre su içmeye özen göstermeliyiz. Bu miktar sporcularda ve ağır işte çalışanlarda biraz daha artabilir. Bunun yanında terlemeyle vücuttan atılan mineral kayıplarını önlemek için ayran, maden suyu gibi içeceklerden yararlanabilirsiniz.

‘Diyetisyen Sinem BODAK’