Engeli Olmayan Proje

0
294

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi tarafından Denizli Görme Engelliler Ortaokulunda eğitim gören çocuklara ‘Karanlığın Beyazı’ projesi kapsamında ağız ve diş sağlığı eğitimi verilecek.

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde Denizli Görme Engelliler Ortaokulunda eğitim gören çocuklar için önemli bir sosyal sorumluluk projesi başlatıldı. Görme engelli bireylerin estetik kaygı taşımaması nedeniyle diş sağlığını ihmal etmeleri, günlük ağız bakım uygulamalarının yeterince yapılamamasının bir sonucu olarak çürük ve periodontal hastalıklara görme engelli bireylerde daha sık karşılaşılmasından yola çıkılarak Karanlığın Beyazı projesi oluşturuldu. 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi boyunca geçerli olacak projeyle Görme Engelliler okulunda eğitim gören tüm çocuklarda ağız hijyeninin geliştirilmesi, diş fırçalama alışkanlıklarının kazandırılması sağlanacak. Belirli periyotlarla çocukların diş muayeneleri, bakteri ve plak ölçümleri yapılırken, ailelere de eğitim verilerek çocuklarının ağız ve diş sağlığı hijyenine katkıda bulunmaları sağlanacak.

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dt. Funda Kulaklı projenin detaylarından bahsetti. Görme duyusundaki yetersizliğin şiddetine, başlangıç dönemi ve süresine bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel, psikolojik sosyal ve entelektüel engellerin bireyin günlük hayatında birçok alanda zorluklarla karşılaşmasına neden olduğunu söyleyen Kulaklı ağız ve diş bakımının da bunlardan birisi olduğunu söyledi. Kulaklı; “ Projemiz bir dönem boyunca devam edecek. Periyodik olarak çocuklarda diş muayenesi bakteri ve plak ölçümü yapacağız. Aileler de eğitimden geçerek çocuklarının ağız ve diş sağlığı hijyeninde ne yapması gerektiğini öğrenecekler. Bu doğrultuda çocuklarda ilk muayenelerimizi gerçekleştirdik. Yine ailelerde eğitim aldı” dedi.