Sağlıkta Öncü Şehir Denizli!

0
518

AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, Denizli’nin antibiyotik reçeteleme tercihinde en fazla düşüş sağlayan il olarak Türkiye’de birinci olduğunu bildirdi.

Ramazanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, antibiyotiklerin, bakteri olarak bilinen mikrobiyal hastalıklara karşı kullanılan en etkili ilaçlar olduğunu, bakterilerin, antibiyotiğe doğal direnç gösterdiği gibi bu direnci sonradan da kazanabildiklerini belirtti.

Yanlış ya da gereksiz antibiyotik kullanımının, mikroorganizmalara karşı direnç gelişmesine neden olduğuna işaret eden Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

“Etkili olup daha önce hastalığı tedavi eden antibiyotik dozu, direnç gelişmesiyle yetersiz kalarak basitçe yok edilebilen mikroorganizmaları dahi yok edemez hale gelmektedir. Antibiyotik direncinin artması ile mevcut antibiyotiklerin etkisiz kalacağı dikkate alınmalıdır. Çok değil 2050 yılına doğru bırakın zatürre gibi ağır hastalıkları çok basit enfeksiyonlardan hatta yaralardan bile insanlar ölebilir. Su ve hayvanların aracılık ettiği ve tarihte milyonlarca insanın yok olduğu hatta devletlerin tarihten silindiği küresel salgınlar dahi görülebilir. Bu noktada uluslararası platformda başlatılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından benimsenerek ciddiyetle yürütülen ‘Akılcı İlaç ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ politikası oldukça önem arz ediyor.”

Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı ile hekimlere yönelik yürütülen çalışmalar sonucunda “antibiyotik direnci ve antibiyotiklerin akılcı reçetelenmesi” yönünde ülke genelinde farkındalık sağlanmaya başlandığını hatırlatan Ramazanoğlu, şunları ifade etti:

“Hekimlerin düzenlediği reçetelerde antibiyotik tercihinde yüzde 15,48’lik bir azalma olması ülkemiz adına mutluluk verici bir veri. Ülkemiz genelinde yürütülmekte olan bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin meyvesini en etkili bir şekilde Denizli’de vermesi de bizim için ayrı bir gurur vesilesi. Denizli, 81 il içerisinde antibiyotik reçeteleme tercihinde en fazla düşüş sağlayan il olarak Türkiye’de birinci oldu.”