Tablet Yerine Bilgisayar Dağıtılacak!

0
302

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kodlama derslerinin  uygulamalı işlenebilmesi için öğrencilere tablet yerine klavyeli bilgisayarlar  dağıtmayı planladıklarını bildirdi.

Yılmaz, bir otelde gerçekleştirilen Türk Eğitim Derneği (TED) 90. Yıl  Resepsiyonu’ndaki konuşmasına, kuruluşun 90’ıncı yılını kutlayarak başladı.

Öğrencilere, kişilik, yetenek ve kabiliyetlerinin en üst düzeyde  geliştirmesi için fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalıştıklarını  belirten Yılmaz, öğrencilerin iletişim becerisi yüksek, takım çalışmasına uyumlu,  eleştirel ve analitik düşünceye sahip kişiler olmasını istediklerini söyledi.

Yılmaz, eğitimin demokrasinin gelişmesi ve kökleşmesi için de bir  unsur olduğunu ifade ederek, “2018 yılında merkezi hükümet bütçesinden eğitime  134 milyar 727 milyon lira ayırdık. Bu miktar merkezi hükümet bütçesinin yüzde  18’inden fazladır. Milli gelirimizin yüzde 6,2’sinden fazlasını eğitime  ayırıyoruz.” dedi.

“Tablet yerine klavyeli bilgisayar dağıtmayı planlıyoruz”

Bakan Yılmaz, önümüzdeki dönemde ilkokulları, mesleki eğitim ve özel  eğitim kurumlarını da FATİH Projesi kapsamına alacaklarına işaret ederek,  “Kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini teminen öğrencilerimize tablet  yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Zorunlu eğitime başlamadan önce her çocuğun en az bir yıl okul öncesi  eğitim almasını istediklerini dile getiren Yılmaz, 37 pilot ilde okul öncesi  eğitimin materyalini ücretsiz karşıladıklarını anlattı.