EKPSS’nin Geçerlilik Süresi Uzatılıyor!

0
333

Başbakan Binali Yıldırım, 2018’de 5 bin engellinin işe alınacağını ve EKPSS’nin geçerlilik süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılacağını açıkladı.

Yıldırım, 2002 yılında 5 bin 777 olan kamuda çalışan engelli memur sayısının şimdi 52 bin 236’ya çıktığına vurgu yaparak, 15 yılda işçi, memur, özel sektör çalışanı toplam zaman 365 binin üzerinde engelliye iş sağladıklarını söyledi.

Bu rakamların engellilere bakış açılarını ortaya koyduğunu dile getiren Yıldırım, “Eskiden engelliyse, kimse görmesin diye karanlık odalarda saklanıyordu; sanki ayıpmış gibi. Toplumdan uzak tutmaya çalışılarak maalesef engellilerin hayata katılması engelleniyordu.Bugün engelli kardeşlerimiz ulaşımda, iletişimde, iş aleminde hayatın her alanında ‘biz de varız’ diyorlar ve çalışmalarını sürdürüyorlar” diye konuştu.

Yıldırım, 2011 yılında kamu kurumlarına girişi, merkezi sınav sistemi ile yaptıklarını bu uygulamanın da dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmadığını söyledi.

Yıldırım, engellilere yeni yılda bir de müjde vermek istediğini vurgulayarak, “Önümüzdeki sene 5 bin engelli kardeşimize iş vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca engellilere yönelik düzenlenen EKPSS’nin (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) geçerlilik süresini de 2 yıldan 4 yıla çıkarıyoruz. Onları bir daha zahmete sokmadan ellerindeki puanla bu yerleştirmeyi yapacağız” diye konuştu.