Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi Milyonlara Ulaştı

0
270

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan ‘Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’  çerçevesinde 495 formatör eğitimci Türkiye genelinde toplam 11 milyon öğrenciye 2 milyon veliye ulaştı.

Büyük değişimler küçük dokunuşlarla başlar diyerek Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçirilen ‘Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’ kapsamında rehber öğretmenler için tasarlanan 18 saatlik Türkiye Bağımlılıkla Mücadele eğitim programı 9 Mart 2015-10 haziran 2015 tarihleri arasında ülke genelinde 495 formatör eğitimci ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Formatörleri tarafından uygulanan eğitimler kapsamında rehber öğretmenlere ‘ sağlıklı yaşam’, ‘teknoloji bağımlılığı’, ‘tütün bağımlılığı’, ‘alkol bağımlılığı’ ve ‘madde bağımlılığı olmak üzere 5 alanda eğitimler verilmiştir. Şu anda rehber öğretmenler sayesinde Türkiye genelinde toplam 11 milyon öğrenciye 2 milyon veliye ulaşılmıştır.

Denizli’de Türkiye Bağımlılıkla Mücadele formatör öğretmenleri tarafından Denizli merkez ve ilçelerde ki görev yapan yaklaşık 350 rehber öğretmene ‘uygulayıcı eğitimi’ verilmiş, bu rehber öğretmenler kanalıyla Denizli’de 2016 yılında 70000 öğrenciye Türkiye Bağımlılıkla Mücadele eğitimi verilmiştir. Öğrenci ve velilere erişilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Tip1 projesi devam ederken Türkiye Bağımlılıkla Mücadele’nin daha yaygınlaştırılması ve toplumun farkındalığının arttırılması için Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Tip2 projesinde de uygulamaya geçilmiştir. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Tip2 projesi ile muhtarlıklara, okul aile birliklerine, kamu kurum ve kuruluşlarına gönüllü rehber öğretmenler aracılığıyla bu eğitimler verilecektir.