Hakkınızı Ararken Sorumluluklarınızdan Kaçmayın

0
310

26 Ekim Hasta Hakları Günü dolayısıyla Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinde stantlar kurularak hastalara bilgilendirme yapıldı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından 26 Ekim Hasta Hakları Gününe dikkat çekmek ve hastaların hak ihlalinden korunabilmesi için neler yapması gerektiğini göstermek amacıyla Hasta İletişim Birimleri tarafından broşür dağıtılarak hastalara hakları ve sorumlukları anlatıldı.

Sağlık çalışanlarının hastaya hastanın da sağlık çalışanlarına karşı ödev ve sorumlulukları olduğunu belirten Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, hasta ile sağlık çalışanları arasında bireysel ve toplumsal düzeyde ortaya çıkan sorunların çözümünde hasta hakları biriminin devreye girdiğini söyledi ve şöyle devam etti: “Sağlık hizmetlerinden genel olarak faydalanma, bilgilendirme ve bilgi isteme, mahremiyete uyulması, sağlık kuruluşunu ve personelini seçme ve değiştirme, güvenliğin sağlanması, dini vecibelerini yerine getirebilme, insani değerlere saygı gösterilmesi, ziyaretçi ve refakatçi bulundurma, dava hakkı hastalarımızın kullanabileceği haklarıdır. Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı, Sağlık Kurumlarında yaşanan Hasta Hakları ihlalleri ile bunlara bağlı ortaya çıkan sorunların önlenmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılması, sağlık hizmetlerinin insan onuruna yakışır biçimde sunulması ile hastaların hak ihlallerinden korunabilmesi ve gerektiğinde hukuki korunma yollarını fiilen kullanabilmeleri amacıyla Hasta İletişim Birimleri ve Hasta Hakları Kurulları oluşturulmuştur. Genel Sekreterliğimize bağlı 11 Sağlık Tesisimizde Hasta iletişim birimleri bu doğrultuda hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Hasta ve hasta yakınlarımız her türlü şikâyet, talep ve öneride birimlerimize başvuruda bulunabilmektedir” dedi.