Sağlıkta Örnek Ülke Türkiye

0
286

Dünya İslam Sağlık Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi 28 Kasım- 1 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul Hilton Bomonti Otel’de gerçekleştirilecek.

Sağlık politikalarının geliştirileceği, ulusal ve uluslararası sağlık yardımı faaliyetlerinin projelendirileceği kongrede en büyük amaç dünyada sağlık alanında yetersiz olan ülkelere ve halklara insan olmanın verdiği sorumlulukla hizmet vermek.

Her zaman mazlumun yanında bulunan Türkiye, sağlık alanında da üstüne düşen tüm görevi yerine getirecek ve bu çok önemli organizasyonla tüm dünyaya “şifa” kaynağı olacak.

Türkiye’nin sağlık yatırımları ve dünya genelindeki müslümanların tıbbi gereksinimlerini gidermede tüm İslam coğrafyasına örnek olduğunu belirten SAĞLIK-DER Genel Başkanı Uzman Dr. Kasım Sezen, şöyle devam etti:

“Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongremiz, panellerin, konferansların ve grup çalışmaların gerçekleştirileceği bir kongre olacak. Topluluğumuzun amacı, maddi çıkar gözetmeksizin, dünyadaki sağlık hizmetlerinin yeterli olmadığı tüm bölgelere ırk, din, dil farkı gözetmeksizin hizmet ulaştırmak. Kısacası dünyaya “şifa” olmak. Günümüzde halen Afrika’da sıtmadan, koleradan, açlıktan ve sefaletten hayatını kaybeden insanlar, hayatı boyunca hiç şımartılmamış çocuklar var. Gelişmiş bölgeler her alanda bolluk içinde yaşarken Afrika’ya, bazı güney Asya ülkelerine sağlık ve diğer hizmetlerin yeterli ulaştırılmaması büyük haksızlık. Keza, Ortadoğu’da eziyet gören, katliamlara uğrayan tüm mazlumlarında yanında olmak ve yaralarını sarmak Müslüman olmanın görevidir. Her zaman haksızlığın, yoksulluğun, zulmün karşısında olacağız.  En büyük gayemiz tüm İslam alemine ve tüm insanlığa faydalı olmak.”​