50 Yaşından Sonra Her 3 Kadından 1’i Bu Hastalığın Pençesinde

0
240

Dünya Osteoporoz Günü dolayısıyla Türkiye Osteoporoz Derneği başkanı Prof.Dr. Yeşim Kirazlı Osteoporoz ile ilgili açıklamalarda bulundu.50 yaşından sonra her üç kadından biri ve her beş erkekten biri osteoporoza bağlı kırık geçirdiğini dile getirdi.

Türkiye Osteoporoz Derneği başkanı Prof.Dr. Yeşim Kirazlı: “Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma ve kemik kalitesinde bozulma sonucu gelişen bir iskelet hastalığıdır. Kemik kırılganlığında artışla birlikte en çok omur, kalça ve önkol kırıkları gelişir.

Tüm dünyada her üç saniyede bir, osteoporoza bağlı bir kırık oluşmaktadır. 50 yaşından sonra her üç kadından biri ve her beş erkekten biri osteoporoza bağlı kırık geçirmektedir. Bir yılda osteoporoza bağlı kırık sayısı çok sık görülen hastalıklar olan meme kanseri, kalp krizi ve inme hastalığının üçünün toplamından daha fazladır. Bu nedenle osteoporoz çok önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Ortalama yaşam süresi giderek arttığı için ,osteoporoz hastalığı görülme oranı da artacak ve giderek daha önemli bir sağlık sorunu haline gelecektir.

Osteoporozda bir kırık oluşuncaya kadar hiçbir bulgu gelişmez, diğer bir deyişle kırık oluşuncaya kadar ağrı görülmez ve bu nedenle ‘ sessiz hastalık’ olarak tanımlanır. Kırıklar içinde en önemlileri omur ve kalça kırıklarıdır. Omur kırıkları şiddetli ağrı, boyda kısalma ve kamburluğa neden olur. Kalça kırığı geçiren hastaların yarısından azı tekrar desteksiz yürüyebilir, hastaların çoğunluğu beslenme, giyinme gibi günlük yaşam aktivitelerinde bir başkasının bakımına muhtaç olurlar. Kırıklar sadece yaşam kalitesini bozmaz, ölüm oranlarını da arttırır, kalça kırığı geçiren beş hastadan biri altı ay içinde kaybedilir. Osteoporoza bağlı kırık geçirenlerin %80’i daha fazla engellilik oluşturacak yeni kırıklara karşı korunmasız bırakılırlar, oysa bunların yarısı yeni bir kırık geçirecektir. Kemik sağlığı için hemen şimdi harekete geçilmelidir.

Osteoporoz kalıtsal bir hastalık değildir ancak ailesinde osteoporoz öyküsü , hele kalça kırığı geçirmiş olanlar önemli derecede risk altındadır. 45 yaş öncesi menapoza girmiş olmak risk oluşturur. Kortizon, proton pompa inhibitörleri gibi mide koruyucular, depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kan sulandırıcılar ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle de meme ve prostat kanserinde kullanılan ajanlar osteoporoza neden olabilir. Kronik bronşit, Çöliak hastalığı, romatoid artrit, diyabet, Alzheimer hastalığında kırıklar artmıştır. Bu ilaçları kullananlarda ve bu hastalıkları olan kişilerde dikkatli olmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Ayrıca yaşam tarzı ile ilişkili risk faktörleri vardır. Yaşam tarzı ile ilgili hatalar kişiler tarafından düzeltilebileceği için çok önemlidir. Aşırı derecede zayıf olunmaması gerekmektedir. Sigara hiç içilmemelidir. Günde iki üniteden fazla alkol alınmamalıdır. Kemiklerimiz için sağlıklı beslenmeli, yeterli miktarda protein almalı, süt ve yoğurt gibi kalsiyumdan zengin gıdalar tüketilmelidir. Her gün yüz ve kollar maruz bırakılarak 15 dakika güneşte kalınamıyorsa Vitamin D destek tedavi alınmalıdır. Düşmelerin engellenmesi kadar fiziksel aktivite de çok önemlidir. Düzenli yürüyüş yapmak gibi fiziksel olarak aktif olmak yanı sıra kemiklerin güçlenmesi için yük bindirici özel egzersizler yapılmalıdır.

Eğer ilgili hekim tarafından osteoporoz tanısı konup, ilaçla tedavi önerilmişse tedavi ajanlarının çok düzenli olarak kullanılması önemlidir, çünkü ilaçlar kırıkları engellemede çok etkilidir.” dedi.