Kampanya Çığ Gibi Büyüyor

0
2220

Şemsiye Hareketi kampanyası bugün itibariyle başladı. “1 Şemsiye Kaç Çocuk Korur” sloganıyla hareket eden kampanya çığ gibi büyümeye devam ediyor. Denizli’den Denizli Koruyucu Aile Derneği de kampanyaya destek verenler arasında.

Proje, 19 Mart Pazar günü tüm katılımcıların kişisel hesaplarında; video ve şemsiyeli fotoğraflarını paylaşması ile başladı. Kamuoyunda destek verecek diğer ilgililerin katılımlarıyla 23 Nisan Çocuk Bayramı’na kadar sürecek.

19 Mart; Türkiye’de “Ulusal Koruyucu Aile Günü” olarak tanınması önerilen tarih. Ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar günü akabinde yayınlanarak, kadınlarımızın “anne” duyarlılığını da, koruyucu aileye yönlendirmeleri arzu ediliyor.

Genç Dönüşüm Derneği’nin başlattığı kampanyaya Denizli Koruyucu Aile Derneği, Hayat Sende Derneği, Koruyucu Aile Evlat Edinme Derneği, İzmir Koruyucu Aile Derneği, İstanbul Koruyucu Aile Derneği ve Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi destek veriyor.

Denizli Koruyucu Aile Derneği, Hayat Sende Derneği, Koruyucu Aile Evlat Edinme Derneği, İzmir Koruyucu Aile Derneği, İstanbul Koruyucu Aile Derneği ve Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi, Genç Dönüşüm Derneği ile Şarkıcı Çelik ve Sevtuğ Kasapbaşoğlu, Bloggerlar @melinasmom, @herkeskadaranneyim, Tiyatrocu Murat Ercanlı, Üniversite Öğretim Görevlileri Dilek Durak, Hamdi Dilmenler, Enes Keskin, İş Dünyasından Minteks Yönetim Kurulu Başkanı Özkan İrman, TOSYÖV Bursa Başkan Yardımcısı Gülçiçek Bintaş gibi kişiler katkı koydu.

ŞEMSİYE HAREKETİ NEDİR?

Şemsiye Hareketi; Koruyucu Aile konusunda “farkındalık” geliştirmeye yönelik, sosyal medya odaklı, bir sosyal sorumluluk projesidir. ​Katılımcılar; kendi cep telefonları ile çektikleri 10-15 saniyelik videoları ve/veya şemsiyeli fotoğraflarını, sosyal medya hesaplarında paylaşarak, Koruyucu Aile projesine destek verirler.

Akna temeli bir şemsiyeyi döndürüp ya da açıp “1 Şemsiye Kaç Çocuk Korur” sorusunun seslendirilmesi ya da yazılı halinin gösterilmesidir. ​Paylaşımlar sırasında ayrıca proje alt sloganının da (#birçoğumuzkoruyucuaileolabiliriz) yazılması önerilir.

NASIL DESTEK VERİLİR?

Projenin ana sloganlarının işlendiği minik videoları, kendi cep telefonlarınızla çekebilirsiniz. Konuşmacı olan sizi çekecek bir eş, dost veya arkadaş bulabilirsiniz.

Çekerken dikkat etmenizi önerilen bir kaç nokta var:

  • Telefonlarınızın video ayarını “Full HD”ye getiriniz. (Iphone 6 ve eşdeğeri telefonların videoları çok  kaliteli)
  • Ekranınızı “yatay” tutunuz.
  • Işığın, çeken kişinin arkasından gelmesine özen gösteriniz.
  • Sessiz bir ortamda çekiniz.
  • Sloganınızı yüksek sesle söylemeye gayret ediniz.