Çameli’de Meslek Tanıtımları Sürüyor

0
903

Çameli Çok Programlı Anadolu Lisesinde Kariyer Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Kariyer günleri kapsamında  E-Twinning Kulübü tarafından okula davet edilen Çameli ilçe Hakimi Semih SOYKAN öğrencilerle buluştu. Etkinliğe; okulun 10-11 ve 12. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ve idarecileri katıldı.

Bu kapsamda, Soykan ileri ki hayatlarında Hakim, Savcı, Avukatlık gibi meslekleri düşünen öğrencilere bu meslekleri yapabilmek için kazanmaları gereken Hukuk Fakültelerinden,
mesleğin inceliklerinden, yazılı ve mülakat sınavlarından bahsetti. Öğrenciler ilgiyle dinledikleri bilgiler sonrası merak ettikleri sorularını sıcak ve samimi bir atmosferde Selim Soykan’a yönelterek meslek hakkında detaylı bilgiler aldılar.

Yükseköğretime Geçiş sınavına girecek 12.sınıf öğrencilere gelecek hedefleri, meslek seçimleri ve kariyer basamakları için “İş sizde bitiyor, kendinizi yetiştirin,geliştirin herşeyden önce kendinize, büyüklerinize, öğretmenlerinize, arkadaşlarınıza, kız kardeşlerinize karşı saygılı olun, dürüst olun, devlet malına sahip çıkın, annenize-babanıza, vatanınıza -milletinize hayırlı bireyler olarak yetişin, tarihinize-geçmişinize sahip çıkın” dedi.

Ayrıca sanal ortamlarda (Facebook, Messenger, Whatsapp) başkalarına ait ses, görüntü, video gibi yayınların izinsiz yayınlanmasının, şantaj yapılmasının, başkasının adını fotoğraflarını kullanarak açılan hesapların bilişim suçu oluşturduğunu, kişilerin bedenlerinin dokunulmaz olduğunu; hakaret, küfür, şiddet olaylarının suç oluşturduğu konularında öğrenciler bilgilendirdiler.