Hasta Yakınından Genel Sekreterliğe Ziyaret

0
675

Göğüs Kanseri ve kemik erimesi hastalıkları nedeniyle tedavi gören ve son günlerini Palyatif Bakım Merkezinde geçiren annesinin tedavi sürecindeki hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirmek için Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk’ü makamında ziyaret eden Mustafa Genç, bu Merkezi, Denizli’ye kazandırdıkları için kendisine teşekkür etti.

63 yaşında kanser hastalığından hayatını kaybeden Zeynep Genç, vefatından önce Palyatif Bakım Merkezinde son günlerini geçirdi. Burada kaldıkları süre boyunca Merkezin; hem hasta hem de hasta yakınları için önemini çok iyi anladığını ifade eden oğul Mustafa Genç, annesinin Palyatif Bakım Merkezinde kaldığı sürede yapılan hizmetlerden duyduğu memnuniyeti şöyle anlattı; “Annem, kemoterapi hastasıydı, aynı zamanda kemik erimesi vardı. Evde bakımı mümkün değildi. Ağrıları, acıları çok fazlaydı, ateşlenmesi, tansiyon dengesinin sürekli bozulması mevcuttu. Ayrıca daha önceden geçirdiği beyin ameliyatından epilepsi atakları kalmıştı. Ara ara krizleri oluyordu. Bu değişiklikleri bazen fark edemeyebiliyorsun. Onkoloji Uzmanımız Dr. Erdem Tuvay bey, bize Palyatif Bakım Merkezini önerdi. Ben de önce gidip bilgi edindim sonra annemin orada yatışı yapıldı. Daha sonra Merkezde kaldığımız süreçte gördük ki doktorlarımız, hemşirelerimiz, görevli personelimizin davranışları, verdikleri hizmet, güler yüzlü olmaları, hastalara bakımı gerçekten takdiri hak ediyor. Sanki insanın kendi ailesinden biri hizmet veriyor gibi hissettirdiler bize. O kadar sıcak ve samimi bir ortam vardı ki; en zorlu 3,5 ayımızı rahat geçirmemizi sağladılar. Palyatif bakımda günde üç defa standart olarak tansiyon, nabız ve ateş gibi kontrolleri yapılıyor, yatak yaraları günde 3 defa pansumandan geçiyor. Palyatif Bakım da hastaya nasıl bakmamız, yaklaşımımızın nasıl olması gerektiği konusunda eğitimler verildi bize. Bu anlamda ben Merkezin tüm çalışanlarına; doktorlarından hemşirelerine, temizlik personeline kadar hepsine teşekkür ediyorum. Her birinden Allah razı olsun. İnşallah çok kişiye fayda sağlayabilmek adına daha genişletilmiş bir alanda bu hizmet devam eder. Ülkemizin her ilinde bu Palyatifin gerekli olduğunu düşünüyorum.

Özellikle bugün başka bir konuya da dikkat çekmek istiyorum; Günümüzde televizyonlarda çok görüyoruz, sağlık personelini dövme, darp etme olaylarını. İyi de; sen onları darp edersen senin hastana, ya da sana kim bakacak. Ağrını, acını dindirecek olan kişiler yine sağlık personelleri. Bu konuda halkımızın biraz daha bilinçlenmesi gerek. Kavgayla, gürültüyle, darpla, zorbalıkla işlerine mani olmaktansa daha tam tersine onlara yardımcı olmak için sakin ve soğukkanlı olmalıyız” şeklinde konuştu.

Denizli’de Palyatif Bakım Merkezi Sayımızı Arttırmak Önceliklerimiz Arasında

Genel Sekreter Uz. Dr. Berna Öztürk, Mustafa Genç’e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek Palyatif Bakım Merkezlerini il genelinde arttırmak için Birlik olarak planlama yaptıklarını söyledi. Öztürk; bir hasta yakınından onların gözüyle Merkezden memnuniyeti dinlemenin en büyük manevi tatmin olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “ Palyatif Bakım Merkezleri, sağlıkta dönüşümün belki en önemli projelerinden bir tanesi. Her zaman ifade etmeye çalıştığım gibi palyatif bakımlarda aslında yaşamın belki son dönemine gelmiş kanser hastaları, felçli hastalar gibi evde bakılmayan ağrısı, sızısı olan hastalarımızı kabul ettiğimiz yerler. Biz Denizli’de Acıpayam Devlet Hastanemizde 10 yataklı ve daha sonra Denizli Devlet Hastanemizde 35 yataklı Palyatif Bakım Merkezlerini açtık. Bugün de bir misafirim vardı ve Palyatif Bakımı bizlere o kadar güzel anlattı ki; Mustafa Bey, sağolsun bizi ziyarete gelmiş. Merkezimizden çok memnun kaldığını ifade etti ve beni çok mutlu etti. Ben kendisi kadar güzel anlatamazdım Merkezimizi. O yüzden kendisine çok teşekkür ediyorum, görüşlerini bizlerle paylaştığı için. Bizleri, sağlık çalışanlarını mutlu eden, mesleki tatmin sağlayan kısmı işte bu memnuniyetler. İnşallah kimsenin ihtiyacı olmasın ama bir ihtiyaç olduğunda da vatandaşlarımız bilsin ki böyle bir Merkezimiz var. Ayrıca Evde sağlık hizmeti veriyoruz. Evde bakılamayacak hale gelen hastalarımızı da bu merkezimizde bakıyoruz. Şu an Denizli Devlet Hastanemizde var. Bir hedefimiz de 10 yataklı Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanemize açmak. Onu da açabilirsek daha çok hastaya hizmet veriyor olacağız. Zaten Palyatif Bakım Merkezleri, Sağlık Bakanlığımızın da özellikle üzerinde durduğu ve her ilde olmasını istediği merkezler. Biz de Birlik olarak bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek Merkez sayımızı artırma çalışmaları yürütüyoruz” dedi.