Bir Adım Bir Destek

0
364

2017 Kasım ayında İstanbul Maratonu’nda yardımseverlik koşusu yapan Buldan Vakfı, Antalya’da 3-4 Mart 2018 tarihlerinde yapılacak olan Runotalia Maratonu’nda Adım Adım oluşumu ile birlikte “ Kızımız Okuyacak” projesi için koşacak. Projenin amacı başarılı kız öğrencilere üniversite eğitimleri için burs sağlamak.

UNICEF Raporlarına göre, Kadına yönelik ayrımcılık, daha çocukluk döneminde, toplumsal ve kültürel kalıp yargılar nedeniyle aile ve toplumun, kız çocuğa erkek çocuktan daha az olanaklar tanımasıyla başlamaktadır. Anne-babanın gerek genel sağlık bakımı gerekse eğitim bakımından çocuğa gösterdikleri özen açısından erkek çocuk daha avantajlı bir konuma sahip olmaktadır.

Kadının toplumsal anlamda rol ve statü olarak doğru yerde olmasının, ülkenin gelişimi açısından son derece önemli olduğu günümüzde kadınların yüksek öğrenimine katkıda bulunmak, ülkenin bir bütün olarak kalkınmasında önemli bir etkiye sahiptir. Kadının toplumsal anlamda rol ve statüsü olarak doğru yerde olmasının, ülkenin gelişimi açısından son derece önemli olduğu, bunun yolunun da bilinçli ve nitelikli bir eğitim süreciyle gerçekleşebileceği söylenebilir.

“Kızımız Okuyacak” projesi, üniversitede okuyan kız öğrencilere burs sağlayarak eğitimlerini desteklemeyi ve böylece meslek sahibi olma olanaklarını artırmayı hedefliyor. denildi.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Buldan Vakfı’nın kendi sitesine bakabilirsiniz.