Sporu Bıraktıktan Sonra Kilo Alınır Mı? / Nevin BEYDOĞAN / 07.01.2018

0
868

Neden kilo alırız? Nasıl kilo veririz?

Sorularının cevabını bilmemiz gerekiyor,

Bu sorunun cevabını verirken normal sağlıklı biri olduğumuzu düşünerek cevap veriyorum, herhangi bir metabolik hastalığı olanlar için bu cevap tam anlamıyla geçerli değildir.

Neden kilo alırız? İdeal kilomuzda kalmak için vücudumuzun ihtiyacı olduğu kadar gıda almamız gerekir. Eğer ihtiyacımızdan daha fazla gıda alırsak, fazla kaloriler vücudumuzda yağ olarak birikir ve kilo sorunu ortaya çıkar, alınan karbonhidratlar vücutta sadece glikojen olarak depolanır bunun yanında aldığımız fazla kalori miktarının yanında hareketsiz bir yaşam tarzımız varsa kesinlikle kilolarımız artar.

Erişkin yaşlarda kilo almaya neden olan başlıca faktörler hareketsizlik ve aşırı beslenmedir. Bunun dışında yaşın ilerlemesiyle de kilo almaya başlarız. Tiroid bezi yetmezliği (hipotiroid), insülin direnci, reaktif hipoglisemi denilen kan şekeri düşüklüğü, böbreküstü bezinin aşırı kortizol üretmesi, yumurtalıklardaki kistler ve hormon bozuklukları da kilo almanın önemli nedenleridir, sigarayı bırakınca iştahın artması da kiloyu artıran olaylardır. Az su içmek, aşırı alkol tüketimi, depresyon, bazı psikolojik sorunlar, gece vardiyasında çalışmak gibi bazı sosyal ve psikolojik nedenler kilo alımında önemli etkenlerdir.

Peki Nasıl Kilo veririz?  

Dengeli beslenmeye özen gösterirsek ve Spor, egzersiz yaparsak sağlıklı bir şekilde kilo verebiliriz. Egzersiz yaparken vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç hisseder enerji ihtiyacında vücut depolarından kullanır.

Yani kısacası egzersiz yaparsak ve sağlıklı beslenirsek vücut bize hemen cevap verir, teşekkür eder, ideal dengesine dönmeye çalışır. Mantıklı bir periyot sonunda ideal bedene sahip oluruz; bu durumun sürmesini istiyorsak bu dengeyi bozmamamız gerekmektedir, yani egzersizi terk etmeden sağlıklı beslenme disiplinimizi bozmadan bunu yaşam tarzımız haline getirmeyi öğrenerek devam etmemiz gerekmektedir.

Egzersiz hiçbir zaman belirli bir periyotta yapıp sonra da ideal bedene sahip olunca tamam oldu diyerek terk edeceğimiz bir şey değildir.

Egzersizi terk edip hareketsiz yaşama geri dönersek ve sağlıklı beslenmeyi bırakıp önümüze geleni yersek, tabi ki vücut bize teşekkür etmeyi bırakır, yani eski düzenine geri döndüğü için kilolar da geri gelir, bu gayet normal bir süreçtir.

Böyle bir durumda neden kilo alıp ideal formumuza kavuştuğumuzu ve sonradan neden tekrar kilo aldığımıza bir cevap, sebep arıyorsak yaptıklarımıza bakmamız gerekir?

Önce ne yaptık? Beslenmemize dikkat ettik ve egzersiz ile harcadığımız enerji miktarını arttırdık vücut bize teşekkür etti

Sonra ne yaptık? İdeal kilomuza nasıl olsa ulaştık diye düşünerek egzersizi terk ettik ve beslenmemize de çok özen göstermedik vücut eski düzenine geri döndü

Bundan daha doğal bir süreç olamaz…

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’