İlk Kez Bilgisayarla Tanıştılar

0
419

Şahinler İlkokulu minikleri kodlamaya doyamadılar. Hemsball ile başlayan serüven kodlama eğitimleri ile hızla devam ediyor.

Denizli’nin Pamukkale İlçesinde bulunan bir köy okulunda geliştirilen “Hayaller Gerçek Oluyor” projesi tüm hızıyla devam ediyor. Bu haftada Pınarkent’in şirin mi şirin, güzel mi güzel köyünde minikler teknolojiyle tanıştı. Bu kapsamda Pınarkentli öğrenciler bilgisayar ve kod okuryazarlığının yanında Makey Makey ile hem eğlendi hem öğrendi.

Proje kapsamında Şahinler İlkokulu minikleri hem spor yapacak hem teknolojiyi öğrenecek hem de gerçekleştirilecek olan NLP eğitimleriyle birlikte hayalleri gerçek olacak.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat’ın çocuklarda kodlama bilincinin geliştirilmesi amacıyla geçen yıl başlattığı ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi Türkiye’nin dört bir yanında sürüyor. Bu hafta ilk kez bilgisayar ile tanışan miniklerin heyecanı ve teknoloji sevgisi görülmeye değerdi. Yarını Kodlayanlar Gönüllü Eğitmeni Yasin Köse tarafından verilen eğitimde bilgisayar okuryazarlığı, Scratch programlama dili eğitimi ve Makey Makey yer aldı.

PROJE TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Spor eğitiminin yanısıra kod okuryazarlığı eğitimi de alan minikler, kendi oyunlarını kendileri ürettiler. Bu eğitimler sayesinde çocuklar sadece teknoloji tüketicisi olmayıp yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğrendi.

Proje, son olarak NLP ve kişisel gelişim uzmanlarının destekleriyle gerçekleştirilecek motivasyon eğitimleriyle tamamlanacak.