Aşure / Dyt. Elif TOPUZ / 03.10.2017

0
768

Aşure her yıl en azından bir kere evimize giren bir tatlıdır. Her zaman tüketmesek de muharrem ayı geldiğinde aklımıza gelen ve tüketilen tatlıların başında gelmektedir.

Peki içeriği ve besleyici değeri nedir?

Aşure; kuru fasülye, nohut, buğday, çeşitli kuru meyve ve kabuklu kuruyemiş bulunduran besleyici bir tatlıdır. İçeriğindeki kuru baklagiller ve ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler sayesinde önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Aynı zamanda posa içeriği de yüksek olduğundan sindirim problemlerine ve kabızlığa oldukça iyi gelir.

Demir, çinko, B1 ve B2 vitamini, E vitamini, kalsiyum ve omega-3 gibi birçok vitamin ve mineralleri içerir. Omega-3 içeriği ile kalp-damar hastalığı olan kişilerde oldukça faydalı bir besindir.

Ne kadar tüketilmelidir?

Besin içeriği yönünden oldukça zengin olan aşurenin enerjisi de oldukça yüksektir. Bu nedenle hamileler, emziren anneler ve büyüme gelişme çağındaki çocukların rahatlıkla tüketebileceği fakat kilo kontrolünü sağlamak isteyen bireylerde ise dikkatli tüketilmesi gereken bir tatlıdır. Bunun yanında kronik rahatsızlığı olan kişiler muhakkak diyetisyen kontrolünde ve önerilen miktarlarda tüketmelidir.

Aşurenin 200 gr’ı yaklaşık olarak 350-400 kalori içerir. Bu kaloriyi azaltmak ve daha sağlıklı hale getirebilmek için şeker yerine bal-pekmez kullanılabilir.

Aşure besin öğelerinin dengeli dağılımı ve besleyici içeriği ile ana öğünde rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir. Kalori miktarı da ana öğün ile örtüşmektedir.

Aşure, 1 bardak süt ile tüketilirse şekerinizin hızlı yükselmesine engel olacak ve kişiyi daha tok tutacaktır.

Diyetisyen Elif TOPUZ / Denizli Mediklinik Hastanesi