İdealist / Faruk GÜLHAN / 24.09.2017

0
535

İnsanın idealleri olmalı!..

Uğruna mücadele edeceği, canını dişine takacağı, en umutsuz anlarda bile umudu gün yüzüne çıkartacağı, anka kuşu misali ölüp ölüp küllerinden yeniden doğacağı, çıkılamaz denilen zirvelere bayrağı dikeceği, inilemez denilen derinliklere inip yeni canlı türlerini keşfedeceği, ‘yenilen pehlivan güreşe doymazmış’ yaklaşımından uzaklaşıp her yenilgiden zaferlere ulaşma isteğinin doyumsuzluğa erişeceği idealleri olmalı.

İdealleri olmak, idealist olmak, genellikle ülkemizde meslekler ile ilişkilendirilen kavram. Mesleğe yeni başlayan kişiler; heyecanlarını, çalışma azimlerini, fikirlerini, hayallerini paylaşınca iş ortamlarında tecrübeli meslektaşlarından –maalesef- genellikle ilk şu cevabı alırlar:

“İlk başlarda biz de böyle idealisttik. Sonra geçiyor, sen istemesen de şartlar bunu gerektiriyor!”

Neden? Bir insan ömür boyu ne yaparsa yapsın, hangi konuda çalışırsa çalışsın, idealist ruhunu hep koruyamaz mı? Onu gittiği her yere, düşünce yolculuklarına, fikir dünyasına hep taşıyamaz mı? Şartlar idealistliği ortadan kaldırmak için -anlaşılan o ki- çok güçlü de “idealist olmak’ çok güçsüz bir yaklaşım mı?

Kelimenin anlamından yola çıkarak, aydın insanların sözleriyle yolumuzu aydınlatarak devam edelim ‘idealist olmak’ yaklaşımına.

İdealist;

ülküsü olan,

-idealizm öğretisine bağlı filozof,

-kendi çıkarını düşünmeyip kamu yararına çalışan,

anlamlarına geliyor sözlüklerde.

‘Ülküsü olan’ derken ülkü için de sözlüklerimiz şu açıklamayı yapıyor:

amaç edinilen, ulaşılmak istenen şey, ideal,

-insanı duyular dünyasının üstüne yükselten ve hiçbir zaman tam olarak gerçekleştirilemeyecek olan, yalnızca erişilmesi istenen amaç olarak kalan kılavuz ilke, örnek yargı ölçüsü, mefkûre, ideal,

-erişilmesi düşünülmeyen ya da her zaman gerçekleşemeyen, ancak uğrunda özveride bulunmaktan çekinilmeyen yüce düşünce, dilek.

Bana kalırsa bu güç savaşında zaman, şartlar vb. faktörler, üzerine mazeretler ordusu karşısına “idealist ruhu”nuzu ortaya koyarsanız er geç de olsa kazanan siz olacaksınız. Siz yeter ki isteyin!

Biraz daha güce ihtiyacım var diyorsanız, düşünürler imdadımıza yetişecektir:

Tan karanlıktır, idealsiz ülkede.” der Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı Talat Sait Halman.

İdealler yıldızlar gibidir, onlara dokunmak mümkün olmaz ama bize karanlık gecelerde yolumuza onlar kılavuzluk ederler. Fransız Özdeyişi

 İdeale erişmek, çoğu kere hayal kırıklığının başlangıcıdır. Stanley Baldwin

Bazı idealler o kadar kıymetlidir ki, o yolda yenilmeniz bile zafer sayılır. Xcentius
İdeal
, dünyayı yaşatan ihtişamlı bir güçtür. J. G. Holland

İdeal; çamur ile suyu, adem yapar. Lâ-Edri

Acizler için imkansız, korkaklar için müthiş görünen şeyler,

kahramanlar için idealdir. O. Şaik Gökyay

Yaşam sıradanlaşır, yük ve sefalete düşerse insan; insanlıktan çıkar. Hafif ve değersiz işler ve bedeller, insanı büyütmez, küçültür.

Bağımsızlığın değeri ise her şeyin üstündedir. İdealist olursan, ömrün uzun, yazgın da iyi olacaktır. Osman Pamukoğlu

Ömrümüzün uzun, yazgımızın iyi olması için idealist olalım, hep birlikte…

İster öğrenci olalım, ister çöpçü, ister ev hanımı, ister doktor, ister öğretmen, ister muhasebeci, ister mühendis… Hangi mesleği yapıyorsak, şu an hangi işler ile meşgulsek onu en idealist ruhumuzla yapalım, yapmaya çalışalım.

Her zaman yüksek motivasyon ve konsantrasyonumuzla; planlı ve programlı bir rotada; sürekli okuyarak, gelişimimize katkı sağlayarak; hayallerimizi, hedeflerimizi hep taze tutarak; kendimize güvenerek; her türlü zorluk, engel karşısında kararlılığımızı, ideallerimizi koruyarak; gelin, dünyayı daha iyi yapalım, hep birlikte…

‘Faruk GÜLHAN – Öğretmen’