Mutluluğun Sırrı İkinci Beyninizde!

0
628

Tıp dünyasında milyarlarca bakteriden oluşan bağırsaklara insanın ‘ikinci beyni’ adı veriliyor.Depresyon, saplantı (obsesif-kompulsif bozukluk),  kaygı bozukluğu (anksiyete) gibi rahatsızlıklar bağırsaktaki dengesizliklerle ilişkilendiriliyor.

Mutlu hormonu olan seretonin sanıldığı gibi %100’ü beyinde oluşmaz.%95’i bağırsaklarda, %5’i beyinde gerçekleşiyor.

Mutluluk hormonu serotonin, ruh halimizi ve duygularımızı belirliyor. Stres ve depresyon durumlarında serotonin hormonunun seviyesinde değişiklik meydana geliyor.

Seratonin beyin hücre nöronları arasında kimyasalları ve beynin değişik parçalarının birbiriyle iletişimini sağlayan bir nörotransmiterdir. Serotoninin az yada çok olması, o anki ruh halinizi belirleyen en önemli etmendir;çünkü saldırgan davranışlar, depresyon ve ağrıya artan hassasiyet gibi durumların nedeni serotonin düzeyidir.

Konuda uzman Dr. Cole ‘’Depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklar için gelen hastaların bağırsaklarında bakteriyel enfeksiyon gösteren laboratuvar sonuçlarına baktığımda neden ilk aşamada sindirim sistemi kontrolü için gelmediklerine hala şaşırıyorum’’ diyor.

Seretonin seviyesini dengede tutmek ve sağlıklı bir bağırsak yapısı için  uzmanlar yoğurt,kefir,turşu,bitter çikolata,antep fıstığı, muz vb gibi gıdalar tüketilmesi konusunda uyarıyor.