Eylül / Faruk GÜLHAN / 10.09.2017

0
937

1 Eylül. “Dünya Barış Günü” ile başlar sonbahar.

Eylül. Savaşların sona ermesine, barış içinde yaşanmasına, dünyanın ölümlülüğüne, insanlığın ölümsüzlüğüne dem vurur. Barışa zeytin dalı uzatır, güvercinin kanatlarında…

9 Eylül. “İzmir’in Kurtuluş Günü” ile yükselir Eylül. Anadolu’mun topraklarında kök bulan nice yiğitler, sulanır, serpilir, İzmir’in dağlarında çiçekler açar, nice Mustafa Kemal’ler ile şu sözün altına imzasını çakar: “Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!”

“İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.” der Goethe. Özellikle bugünlerde size acizane tavsiyem: “İzmir Marşı”nı dinleyin ve şiirini okuyun. İzmir resimlerine, Atatürk’ümüze bakın. “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözümüzü söyleyin. Emin olun, iyi hissedeceksiniz, damarlarınızdaki asil kanın kalbinize gümbür gümbür pompalanışıyla göğsünüzü gereceksiniz.

Kan dolaşırken damarlarımızda, biz de güvercin kanatlarında biraz daha yükselelim havaya, kuşbakışı perspektifte Eylül’ü anlamlandırmaya. Binalar görüyorum: Işık saçan, bilgi saçan, tatlı bir telaşla, heyecanla hazırlıklar yapan, nice yavrularımıza kucak açan, hayallerini dört duvara sığdıramayıp bahçelere taşan, aydınlık yarınlarımıza uzanan binalar: Okullar.

Okullar hep açılmak için sonbaharı bekler. Hüznün ayını, yaz tatilinin bitmesini, yeşilin yavaş yavaş sarıya, kızıla dönmesini, doğanın – tüm öğrencilere yer açmak için – kendi içine çekilmesini bekler. Siz bakmayın, “keşke tatil bitmese” diyen çocuklarımıza, onların da içlerinde sabırsızlık vardır, kavuşmak için ikinci yuvalarına!

Eylül’ü, okulu ben de hep şu şiirimle beklerim:

“Hayallerimin lokomotifidir

 Eylül…

Hazan da olsa başlangıcı

Varış baharadır…”

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılımızın hayırlara vesile olmasını umut ediyorum. Kendisini daima geliştiren, okuyan, eleştirel düşünebilen, sorgulayabilen, sorunun değil çözümün bir parçası olabilmeyi başaran, hayaller kuran, hedefler belirleyen, hedeflerine ulaşmak için harekete geçen, başta ülkemiz ve dünya adına projeler belirleyen, idealist öğrenciler ve öğretmenlerimizle uçsuz bucaksız zirvelere, güvercinin kanatlarında…

‘Faruk GÜLHAN – Öğretmen’