Sofradaki GDO Tehlikesi!

0
355

GDO’lu ürünler, doğru boyutta ve doğru renkte olduğu için mükemmel görünürler. Fakat bu görünüş ve boyut sağlıklı oldukları anlamına gelmez.Eğer yiyecekleriniz kısa zamanda bozuluyor veya kurtlanıyorsa GDO’lu olduğundan emin olabilirsiniz.

GDO’lu gıdalar insan sağlığını tehlikeye atmakta.Peki insan sağlığı için zararlı olan gdo ürünlerde niye kullanılıyor? Gdo’nun kullanımının başlıca sebebi mevcut türlerdeki ürün miktarını artırmak,hasat sonrası kayıpları azaltmak,ürünleri soğuk, sıcak, kuraklık ve tuzluluk gibi etkenlere karşı daha toleranslı hale getirmek,gıdaların besleyici değerini yükseltmek gibi sebeblerden dolayı gdo kullanılmakta.

Özelikle soya ve mısır nedeniyle geniş bir ürün yelpazesinde GDO’lu ürünler kullanılıyor. GDO’lu soya; sucuk, salam, sosis gibi kırmızı etin kullanıldığı ürünlerde, etsuyu tabletlerde, fındık-fısık ezmesi, çikolatalı ürünler, çeşitli unlu mamüller, süt tozu, hazır çorbalar ve hayvan yemlerinde kullanılıyor. GDO’lu mısırın kullanıldığı alanlar ise tatlandırıcılar yoluyla gazoz, kola vemeyve suları, mısır yağı, bebek mamaları, hazır çorbalar ve hayvan yemlerinde kullanılmaktadır.

GDO’lar öldürücü alerjilere,insanların sindirim sisteminde bozukluklara,hormanal dengeyi bozmaya sebebiyet verebilir.

Eğer yiyecekleriniz kısa zamanda bozuluyor veya kurtlanıyorsa GDO’lu olduğundan emin olabilirsiniz.