Bayramda ve Ramazan Sonrasında Dikkat

0
1263

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Acıpayam Devlet Hastanesi Diyetisyeni Müzeyyen Büşra Aral ramazan sonrası beslenme düzeniyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ramazan ayında beslenmemize az çok dikkat etmeye çalıştık. Peki, ramazan bitiyor şimdi nasıl besleneceğiz, değişen metabolizma hızını nasıl dengeye getireceğiz? İşte size işin uzmanı Diyetisyen Müzeyyen Büşra Aral’dan altın öğütler…

Ramazanda Değişen Metabolizma Hızını Nasıl Dengeleyeceğiz?
Vücutta iç organların belirli bir çalışma hızı vardır. Bu hız cinsiyet, yaş, boy, kilo ve birçok etkene göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Metabolizma hızını değiştiremez miyiz? Elbette değiştirebiliriz. Fakat bu hız öğün saatlerimizden tutun öğünlerde ne yediğimize kadar etkilenir. Ramazandan sonra ilk hedefimiz bu metabolizma hızını artırmak olmalı! Artık belli saat düzenine dönüp ara öğünlerimizi de unutmayarak metabolizma hızını artırırsak hem kilo vermemiz hızlanır hem de sağlıklı beslenme düzenimizi oluşturabiliriz. Bunun için mutlaka Bayramın ilk sabahı kahvaltımızı yaparak bu beslenme düzenine geçebiliriz. 30 gün boyunca kahvaltı yapamadığımızdan ilk kahvaltımızda ağır yiyecekler olan özellikle patates kızartması, reçel, tahin-pekmez gibi tatlılardan uzak duralım. Bunların yerine yumurta, peynir, zeytin, tam buğday ekmeğimiz ve olmazsa olmazımız yeşilliklerle kahvaltımızı tamamlayalım. Mide hacmimiz Ramazanda diğer günlere oranla daha çok azaldığı için ilk günlerde yemekle birlikte sıvı alımımızı azaltalım. Su içeceksek yemekten yarım saat sonra içmeye özen gösterelim. Öğle ve akşam yemeklerinin saatlerine dikkat edelim. Özellikle akşam yemeğinin saatini 18.00-19.30 Aralığına almaya çalışalım. Öğünlerimizin yanında salata ve yoğurt bulundurmayı da ihmal etmeyelim.

Bayramda Tatlı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?
Bayramda tatlı tüketimine gelecek olursak; tatlıları öğünlerle değil de yemekten 2-3 saat sonra tüketelim. Tatlı porsiyon ölçülerimizi oldukça küçültelim. Tatlı tercihimiz şerbetlilerden değil de, her zaman sütlü tatlılardan yana olsun. Günlük kalori alımını artırmamak için Bayramda tatlıyı fazla kaçırmayalım. Unutmayalım ki küçük bir baklavanın kalorisi bile 250 kkal’dir. Yani bir öğünde almamız gereken kalorinin yarısına eşdeğerdir. Formumuzu korumak için daha az kalorili yiyecekleri tercih edelim. Gelen misafirlerimize de çikolata, şeker yerine kuru meyve ikram ederek onların sağlıklı beslenmesine de katkıda bulunalım. En önemli önerim kesinlikle su tüketimini bayramın ilk gününden itibaren artıralım. Her gün mutlaka 2,5-3 litre su içelim ve su şişelerimizi yanımızdan ayırmayalım!