Yeni Trend Hip Thrust / Nevin BEYDOĞAN / 27.05.2017

0
965

Her şeyde olduğu gibi spor egzersizlerinde de zaman zaman trendler değişiyor ve yeni akımlar ortaya çıkıyor.

Bugüne kadar squat hareketinin kalçayı şekillendirme, yağlarını eritme ve sıkılaştırma konusunda sahip olduğu tahtı elinden almaya çalışan bir akım olan hip thrust, başta spor salonlarına gidenler olmak üzere aslında birçoğumuzun çok iyi bildiği önceden aşina olduğu bir hareket.

Verdiği hızlı sonuçlar sayesinde trend haline gelen bu keyifli egzersiz, en zor şekil alan bölgelerden biri olan kalça kasları üzerinde oldukça etkilidir.

Squat da etkili bir egzersiz olmakla birlikte doğru uygulanması oldukça zor bir egzersiz çeşididir. Uzman spor eğitmenleri eşliğinde yapılmadığında ve hareketler doğru uygulamadığında; maalesef, diz problemi yaşayan, menisküs yırtığı olan ve dizlerinde eklem sıvı azalması olan kişilerde ciddi sorunlar yaşanabiliyor.

Egzersiz konusundaki tercihlerinizi özellikle kalça ve basen bölgelerinden yana kullanıyorsanız ve squat yapmakta zorlanıyorsanız bacak ve kalça bölgesindeki tüm iç ve dış kasları çalıştıran hip thrust size uygun bir egzersiz olacaktır.

Hip thrust, yani dilimize çevrildiğinde; kalça itme hareketi, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir egzersizdir.

Genellikle sırta bir yükselti alınması ve kalçalarında bir ağırlığa bağlanıp omuzlarla aynı seviyeye yükselmesi şeklinde gerçekleşen bu egzersizi, yeni başlayanlar ve evde spor yapmayı tercih edenler mat üzerinde ağırlıksız olarak da yapabilir.

Bunun için önce yere sırtüstü uzanıp dizlerinizi bükün, tabanlarınız kalça önünde yerde olmalı, ardından kalçanızdan başlayarak omurlarınıza kadar, omuzlarınız ve başınız yerde kalacak şekilde vücudunuzu yavaş yavaş yükseltin. Yükseldiğiniz noktada ortalama beş saniye bekleyin ve en son kalçanız yere değecek şekilde yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün.

Hareketin etkisini arttırmak isterseniz de tek bacağınızı gergin yukarı uzatabilirsiniz. Hareketi her iki bacağınız için de uygulamalısınız. Bel ve dizlere aşırı yük binmemesine ve boynunuzun sıkışmamasına dikkat edin.

‘Nevin BEYDOĞAN – B-Fit Çamlık Kadınların, Spor ve Yaşam Merkezi’