Denizli KHB’den Anlamlı Ziyaret

0
935

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk Denizli Devlet Hastanesi ve Servergazi Devlet Hastanesi’nde görev yapan ebeleri ziyaret ederek haftalarını kutladı.

Genel Sekreter Uz. Dr. Berna Öztürk 21-28 Nisan Ebeler Haftası kapsamında Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastanelerinde ebeleri görevleri başında ziyaret ederek gül dağıttı.

Genel Sekreter Uz. Dr. Berna Öztürk, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. İbrahim Ekiz ve Mali Hizmetler Başkanı Yavuz Tosun ile birlikte Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastanesi’nde görev yapan ebelerle bir araya geldi. Hastane yöneticilerinin de hazır bulunduğu ziyaretlerde Öztürk Doğumhane, Kadın Doğum Servisi ve Gebe Bilgilendirme Sınıflarında görev yapan ebelere tek tek kırmızı gül dağıtarak haftalarını kutladı, hastane hizmetine verdikleri katkıdan dolayı teşekkür etti.

Ebelerimiz, Anne ve Bebek Sağlığında Çok Büyük Bir Role Sahipler
Genel Sekreter Uz. Dr. Berna Öztürk, ebelik mesleğinin önemine değinerek şöyle konuştu: “Bu hafta, en önemli varlıklarımız çocuklarımızın hayata adım atarken ilk tanıştığı insan olan ebelerimizin değerini bir kez daha hatırlamamız gereken bir haftadayız. Ebelerimiz, bebeklerimizin en iyi şekilde dünyaya gelmesine yardımcı olan, gelecek kuşakların sağlıklı bir şekilde yetişmesinde çaba harcayan kutsal bir mesleğin mensuplarıdır. Ebelik, gebelik döneminde gebeliğin teşhisi, gözetimi ve normal doğum yaptırmakla görevli kişilerin oluşturduğu bir meslektir. Çok kutsal bir görev üstlenen ebelerimiz, kadının, ailenin ve toplumun sağlık danışmanlarıdır. Doğum öncesi ve sonrasında ailelerin yanında olarak, onları eğiterek sağlıklı nesillerin oluşmasına katkı sunarlar. Annenin bütün hayatsal bulgularını takip eder, annenin ve bebeğin sağlığını en üst planda tutar, en güvenli ve en iyi şekilde doğumu yönlendirir, devamında da aşılamaları takip ederler. Sağlık sistemimizin başarıya ulaşmasında her sağlık çalışanının yeri vazgeçilmezdir.

Ülkemizde özellikle son yıllarda anne ve bebek ölüm oranlarının büyük bir hızla indirilmesinde ebelerimizin rolü büyüktür. Bu çerçevede Bakanlığımız hedefleri doğrultusunda ebelik hizmetlerini güçlendirmek, normal doğumu desteklemek ve teşvik etmek yönünde çalışmalar yapmak ana hedeflerimiz arasındadır. Birliğimiz olarak “Doğum Eylem Planı” kapsamında tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne adaylarına normal doğum eylemi , kasılmaların yönetimi, anne sütünün önemi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla Denizli DH, Servergazi, Acıpayam, Çivril, Tavas DH ve Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Gebe Bilgilendirme Sınıflarını açtık. 2017 yılı Ocak ayı itibariyle de egzersiz salonları dizayn ederek Gebe bilgilendirme sınıflarında gebe egzersizi ve nefes egzersizi programlarını başlattık. Bu hizmetlerimizde ekibin en önemli parçalarından biri olan ebelerimiz kadın doğum servislerimizle birlikte, doğumhanelerde, perinatal merkezimizde, gebe okullarında birçok aşamada kadınlarımızın, annelerimizin ve anne adaylarımızın sağlıkları için fedakârca çalışmaktadırlar. Bu vesileyle sağlıklı birey, aile ve toplumun oluşmasında çok önemli bir yere sahip, büyük bir sevgiyle insanımıza hizmet eden tüm ebelerimizin Ebeler Haftasını kutluyor, sağlığımızın geleceğine yaptıkları katkılardan dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.