Hipofiz Tümörü / Op. Dr. Emre Erkilet / 27.02.2017

0
826

Hipofiz tümörü ameliyatları, hastanemizde burun içinden girilip endoskopik olarak başarlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Hipofiz; beynin alt ön kısmında bulunan ve çeşitli hormonlar salgılayan bir endokrin bezdir. Bu bezde gelişen tümörler çevre dokulara baskı yaparak ve salgıladığı hormonların etkisiyle çeşitli belirti ve bulgulara neden olurlar. Bu bulgulardan bazıları; el ve ayaklarda, yüzde büyüme, adet düzensizlikleri, süt gelmesi, kısırlık, impotans, kilo alma veya kilo kaybı gibi salgılanan hormona bağlı bulgular olabileceği gibi, çevre dokulara basıya bağlı görme alanı kaybı ya da görmede kayıp/azalma gibi bulgulardır.

Hipofiz bezi, burun boşluğunun arkasındaki sfenoid sinüs adı verilen sinüsün içine doğru bir uzantı yapmaktadır. Bu nedenle buradaki kitlelere beyin içinden geçerek değil burun boşluğundan geçerek ulaşmak, hem çevre dokulara zarar verilme riskini azaltmakta hem de cerrahi sonrası kısa zamanda iyileşmeyi sağlamaktadır.

Endoskopların açılı görüşe sahip olması nedeniyle, geriye kalabilecek tümör parçalarının görülmesi kolaylaşmakta böylece gizli kalabilecek noktalardaki tümörlerde alınabilmektedir.

Minimal invaziv endoskopik tekniğin kullanıldığı ameliyatlar sonrasında hastaların hastanede kalma süresi klasik ameliyata göre 2-3 gün daha kısa olup 3 gün civarında olmaktadır.

Sonuç olarak endoskopik hipofiz cerrahisi güvenli ve etkili bir teknik olup aynı zamanda ameliyata bağlı rahatsız edici sonuçlarda azalma sağlamaktadır.

‘Op. Dr. Emre Erkilet – Denizli Cerrahi Hastanesi’