Çameli’de Sirke Sineği Tehditi

0
2246

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, karantina zararlısı kanadı noktalı sirke sineği (D. Suzukii) olarak bilinen Çameli’de de görülen Sirke Sineğine karşı Çameli’li Çiftçileri ve vatandaşları uyardı.

Toplantıya Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden 3 teknik elamanın katıldığı toplantıya Çameli Belediye Başkan Yardımcısı Atilla AYDIN,Çameli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Durmuş İVGİN,Sivil Toplum kuruluşları,mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

16667957_1054522877986460_987973225_o

Toplantıda konuşan Arzu Şengün çiftçilere Drosophilia Suzukii ( Kanadı Noktalı Sirke Sineği ) olarak adlandırılan türün tanımını yaptı. Sirke Sineğinin biyolojisi, hayat çemberi, ekonomik önemi ve zarar şekli, bulaşma ve yayılma olması durumunda neler yapılacağı tüm boyutlarıyla anlatıldı.

Toplantıda Sirke Sineğiyle Denizli ilçelerinde 2016 yılında nasıl mücadele edildiği ve önlemler alındığını tuzak asılan ilçelerden örneklemeler verilerek anlatıldı. Ülkemizde ve Denizli’de ekonomik olarak zarara neden olan sirke sineği (drosophila suzukii) ile doğal elma sirkesinden oluşan tuzaklarla mücadele edilmektedir. Denizli’de bu mücadele için kullanılan elma sirkesinin yapımı ile ilgili, özellikle elma üretiminin yoğun olduğu yerlerde çiftçilere yönelik eğitim verilmektedir.

16683157_1054522951319786_1179054195_n

Sirke sineğinin yaşam döngüsü, zarar şekli ve biyoteknik mücadele yöntemleri, aflatoksin nasıl oluşur ve ihracatı nasıl etkiler, aflatoksinden korunma yöntemleri nelerdir gibi birçok konuda bilgi verildi. Şengün konuşmasında Sirke Sineği Mücadelesine katılan çiftçilere ve katılımcılara sinevizyonda kültürel önlemlerde neler yapabileceklerine dair sunumu izleyerek soru cevap şeklinde bilgilendirme toplantısı devam etti.

Toplantının sonunda Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan çiftçilerden gelen talep üzerine sirke sineği ilacını Çameli’li çiftçilere sirke sineğine karşı kullanılmak üzere çiftçilere teslim etti.