“Nasıl?” diye soranlar olabilir.

Geçen gün bir eğitimci ile tanıştım, sohbet biraz ilerlediğinde bu konudaki düşüncesini paylaştı. ‘‘ Bence hızlı okunduğunda romandan alınan lezzeti, şiirin vermek istediği duyguyu yakalamak mümkün olmaz’’ dedi. Bende yüzde yüz haklısınız dedim. Gerçekten okuma sevdalıları, tarih düşkünleri, şiir meraklıları, edebiyatımızın engin denizlerine dalanlar ve ifade edemediğim birçoğunu ayrı tutuyorum.

Büyük bir tutku ile okurken yaşananlar tabi ki çok özel.

Hızlı okumayı kullanması gereken kısım ise yetiştirilmesi gereken evraklarla boğuşan bir çalışan. Onaylanmayı bekleyen dosyaları inceleyip imzalarken hata yapmak istemeyen bir yönetici. Büyük bir heves ile aldığı kitabı günlerce bitiremeyenler. Birde zorunlu okuyucular var ki ödevlerini çok uzun sürede tamamlayanlar, sınavlarda süre sıkıntısı çekip strese giren ve daha da önemlisi çok başarılı olmak isteyen öğrenciler.

Değerli Denizli Güncel Sağlık takipçileri 21. yüzyıl beceri ve yeteneklerini ortaya koymak isteyen bireyleri her zamankinden daha çok bilgi öğrenmeye yöneltmektedir. Edindiğimiz bilgilerin yüzde seksenini okuyarak öğrendiğimizi varsayarsak, okuma hızımızı 2 ila 3 kat artması sizce de iyi olmaz mı?

Genellikle bir okurun dakikada 150 ile 250 kelime arasında okuduğunu varsayarak, bir kaç ayda dakikada 400 ile 600 kelime arasına ulaşmak harika olurdu.

Beynimizin çok iyi bir bilgi işleme hızı vardır. Tabi gözlerimizin yeterince kelimeyi yalın ve düzenli beyne ulaştıramaması bir kısım zihinsel işlem boşlukları oluşturabilir. Bu hayal baloncukları akşam yenebilecek yemeği, en son bilgisayarda ki oyun karelerini, telefona gelebilecek mesajları, izlediği televizyon dizisinin karelerini yerleştirir. Bu durumda doğal olarak bilginin hafızaya kötü yerleşmesine, hatta bilginin kullanılması esnasında bir kısım basit hata ve dikkatsizliklere sebep olur.

İyi bir şoför nasıl yolun durumuna göre hızını ayarlıyor ise iyi bir okuyucuda okuduğu metne göre hızını ayarlayabilir.

Hepimizin duyduğu ‘‘ Bak evladım anlayarak ve yavaş yavaş oku ’’ ifadesini duyanlara sesleniyorum. Çok hızlı okuyarak daha iyi anlayabiliriz.

Çok okuyan insanların yorum ve ifade güçleri, kelime hazineleri bununla beraber özgüvenleri yüksek bireyler okulda olduğu gibi, iş kariyerlerinde de başarı basamaklarını emin adımlar ile aşıyor.

Zaman duyanlara, bilenlere değil yaşayanlara imkanlar sunuyor. Mükemmel yaratılmışız artık eyleme geçip kendimizi yenileme zamanı.

Barış BALCI – Pozitif Eğitim Danışmanlık Kişisel Gelişim Uzmanı’