Merhaba sevgili Denizli Güncel Sağlık dostları. Bazen çocuklarımız, yeğenlerimiz ya da bizzat üstlendiğimiz, tüm bedenimizde hissettiğimiz bir durumdur bu sınavlar.

İyi ki var diyesim geliyor. Kendini gerçekleştirmek için bir fırsattır bu sınavlar. Gelecek hayalleri ve emeklerinin karşılığını görmek, mutluluklar, üzüntüler var. Endişe ile beklenen günler ve onca harcanan vakit var. Zaman zaman birkaç ay, bazen de birkaç yıl beklemek demek.

İşte ana babalar olarak en çok değer verdiğimiz yavrularımızın biz olmadan kendilerini ispat edecekleri fırsattır. Bu, onların ve bizlerin yaşamlarında olan bir durumdur sadece.

Şimdi bizlere düşen ise bu durumu en ideal sonuçlara ulaştırmaktır.

Nasıl mı?

İnanın bende de bir formülü yok. 16 yıllık mesleki tecrübelerim 6- 7 bin dolayında çalışmada bulunduğum öğrencilerim oldu. Öğrenim süreçlerinde kısa süreler birlikte yol aldığım bu sınav adaylarının aileleri ile de paylaşımlarda bulundum. Her birimizin kendine özgü kişilik ve algılara sahip olduğumuzdan yola çıkarak bir takım mutlak doğrulardan bahsetmeyeceğim. Yine de hayatımızın birçok alanında mutlaka sınama süreçleriyle karşılaşacağımız aşikâr.

Anne-babalar olarak onları yaşama hazırlamada tutumlarımız ile bir takım deneyimler elde ederiz. Bu tutumlarımızın onların kendine güvenmelerini ve yarınlara daha umutlu bakmalarını sağlar. Sakin ve huzurlu bir aile ortamında yetişen bireyler karşılaştıkları zorlukları daha rahat aşarlar. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki yaşamsal koşulların zorlaşması bizleri de tedirgin ediyor. Doğal olarak onlara iyi bir gelecek sağlama hususunda kaygılarımız oluşuyor. İster istemez görev ve sorumluluklarını daha dikkatli takip eder oluyoruz. Çocuklarını özveri ile büyüten bizler onlara bu özel dönemlerinde hassas yaklaşırken onları tedirgin ve stresli hale getiriyoruz.

Kendi sorumluluklarının farkına varmaları gelecekte onları bekleyen zorlukları kolay aşmalarını sağlayacaktır. Kendini gerçekleştirme duygusu ile hedeflerine ilerlemeleri bizleri gururlandıracaktır.

Her insan kendi içinde doğuştan getirdiği bir takım potansiyellere sahiptir. Bu kıymetli sermayeyi her birimiz vakti geldiğinde kullanıyoruz. Öğrenmenin yaşam boyu sürdüğünü düşünen biri olarak bizleri yavrularımız için çok güzel dönemler bekliyor. Nasıl bir tohumun filizlenmesi, koca bir çınara dönüşmesi zaman alıyorsa bu evlatlarımız içinde geçerli. Yaşam denen bu maratonda bizleri geliştirecek zorlukları başarı ile aşmanız dileğiyle hoşçakalın.

Barış BALCI – Pozitif Eğitim Danışmanlık Kişisel Gelişim Uzmanı’