Biz minicikken annemizin tatlı gülüşleriyle ağzından süzülen ninniler… Rüzgarın ıslığı, kuşların cıvıltısı, derelerin şırıltısı, duymayı seven her insanın kulağında. Hayal meyal hatırlıyorum 6’lı yaşlarımda babamın mandolinle uğraşısını… İlk melodim ‘dostluğun bir sevgisi ile toplandık, her an burada’ idi. Bizim evde o zamanın kasetçalarları  Zeki Müren’den nağmeler çalardı. Tekrar tekrar dinlediğim o nağmeler hala kulaklarımdadır. Lise yıllarımda okul korosu ile 29 Ekim ve 10 Kasımları karşılardık, gururla söylerdik marşlarımızı. Eşim hala bilmez lisedeki müzik öğretmenime aşık olduğumu. Demet hanım sevdirmişti bize şarkı okumayı, dinlemeyi ve kendini.

Çoktandır bahsedilir batı klasik müziklerinin dikkati geliştirdiğini ve  öğrenmeye katkısını.  Bu hususta Türk Müzikleri’nin de çok önemli bir yere sahip olduğunu yeni yeni fark ediyorum. Yüzyıllardır Türk’ün bulunduğu bu coğrafyalarda peşrevler ile yürümüş pehlivanlarımız. Ozanlarımız sürdürmüş dilden gönüle sevdaların sözlerini. Şehitlerimize ağıtlar yakmış analarımız, gelinlerimiz. Ordularımız mehteranla korku salmış düşmanlarının yüreklerine. Hanlarımız, sultanlarımız şarkılara söz etmiş dirliği, birliği, dürüstlüğü. Zamanın alimleri dillerimize nakşetmiş ilim bilmenin kendimizi bilmek olduğunu.

Modern tıbbın olmadığı çağlarda tabiblerimiz Türk Musikisi’ndeki bazı makamların ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanmışlardır. Bu konuda yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bununla beraber bir enstrüman çalmanın zihin faaliyetlerini olumlu yönde geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Günümüz yaşamının oluşturduğu tempo bizleri daha stresli hale getirmiştir. Bu koşturmanın içinde bulunurken bizi ruhsal dengeye getirecek en uygun aracın müzik olduğunu düşünüyorum. Şimdilerde Türk Sanat Müziği ile ilgileniyorum. Hatta üç yıldır ud çalmayı öğreniyorum. Kendi adıma içsel enerjimin olumlu yönde geliştiğini ifade edebilirim.

Kulaktan kalplerinize ulaşmak dileğiyle değerli Denizli Güncel Sağlık Takipçileri. Müzikle kalın, hoşçakalın.

Barış BALCI – Pozitif Eğitim Danışmanlık Kişisel Gelişim Uzmanı’