Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi Başkanı Hatice Hülya ERYILMAZ, Dünya Yaşlılar Günü’nde Denizli Güncel Sağlık’a konuştu.

Gündem ile ilgili açıklamalarda bulunan ERYILMAZ, dernek yararına düzenlenen, Pamukkale Üniversitesi Toplum Gönüllüleri (PAÜ TOG)’nin destek verdiği kermeste derneğin bugünkü durumu ve gelecekteki hedeflerinden düzenlenen spor kültür, sanat ve spor etkinliklerine kadar yapılan çalışmaları anlattı.

Milli Sporumuz Hemsball’dan da bahseden ERYILMAZ, Alzheimer hastası bir babasının olduğunu ve Alzheimer Derneği ile yaklaşık 5 yıldır tanışıklığı olduğunu belirtti.

Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi Başkanı ERYILMAZ ile yapılan röportajın tamamı şu şekildedir:

Denizli Güncel Sağlık‘a özel açıklamalarda bulunan ERYILMAZ:

“Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi, 16 yıldır Denizli’de faal olarak çalışan ve en çok aktif olan dernekler arasında. Ben de bununla çok gurur duyuyorum. Çünkü bitmek bilmeyen bir sürü etkinliklerimiz var, çok projelerimiz var, çok fazla üretiyoruz. Bazen haftanın 7 günü bize yeterli gelmiyor.” dedi.

3f8e7a5c-5d47-44cf-9b85-4b3d7de57147-kopya

ALZHEIMER HASTALARINA DESTEK VERECEĞİZ

Kermes etkinliğinden bahseden ERYILMAZ, dernek olarak saha ziyaretlerini genişleterek çalışmaları çeşitlendireceklerini söyledi:

“Bu yılki kermes etkinliğimizdeki en büyük hedefimiz, ilçe ziyaretçileri. Biz il merkezinde ulaşılabilir hale geldik. İnsanlar bizi bulabiliyor, ziyaret edebiliyor. Ama biz artık ilçelere, beldelere, mahallelere inmek istiyoruz ve burada da Sayın Valimizin en büyük desteği ve yol göstermesi ile Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile ilçe ziyaretlerimize başlayacağız, bilgilendirme toplantısı yapacağız. Derneğimiz hakkında ve hekim desteği ile hastalık hakkında bilgi vereceğiz. Alzheimer tiyatro oyununu sergileyeceğiz. İlçelerimizde tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi olan kişilere destek vermek istiyoruz. Onların ihtiyaçlarına eğilmek istiyoruz. Bunlar da maddiyata dayalı oluyor. Onların zaruri ihtiyaçları, tekerlekli sandalye olabilir, havalı yatak olabilir, artık ihtiyaçları doğrultusunda kermesimizin gelirini orada değerlendirmek istiyoruz.”

1smxdo2zklc8

HEMSBALL KURSUMUZU HIZLANDIRMAK İSTİYORUZ

Alzheimer’a karşı aktif kalarak ve beyni zihinsel olarak açık tutarak önlem alınabileceğini belirten ERYILMAZ, müzik etkinlikleri, Satranç ve Hemsball kursları ile de kişinin aktif kalmasını sağlayabileceklerini söyledi:

“Birçok sosyal, sportif ve sanatsal anlamda kurslarımız var. Bu kurslarımıza “Aktif Yaşlanma” adı altında başlattık. Çünkü Alzheimer hastalığı için alınabilecek en önemli önlemlerinden bir tanesi aktif kalmak; beyni, zihinsel anlamda çalıştırmak. Bu hem hastalığın oluşumunu hem de hastalığın seyrini yavaşlatıyor. Onun için kurslarımız var. Bunlardan birkaçı keçe kursumuz, resim kursumuz, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği kursumuz, Satranç Kursumuz ve Hemsball kursumuz. Geçen dönem Hemsball Kursu’na başlamıştık. Sezon sonuna denk geldiği için çok yoğun yapamadık. Ama bu sene Hemsball kursumuzu çok daha hızlandırmak istiyoruz. Onun dışında tiyatro kursumuz var; Alzheimer hastalığını anlatan tiyatro oyununu sergiliyoruz.”

12932878_10154080241983622_2346756546191388897_n

HALKIMIZI SEMİNERLERE DAVET EDİYORUZ

Denizli Halkını salı günleri dernek merkezinde düzenlenen seminerlere davet eden ERYILMAZ:

“Her Salı günü saat 12:00 ile 13:00 arası yelpazesini çok geniş tuttuğumuz konuklarımızın olduğu, seminerlerimiz oluyor. Burası tamamıyla halkımıza açıktır. Çünkü her konudan sohbetlerimiz oluyor. Psikologlarımız, psikiyatrilerimiz, yaşam koçlarımız, diyetisyenlerimiz, fizyoterapistlerimiz… Her yönden misafirlerimizi, üyelerimizi, konuklarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Sadece Alzheimer hastalığı ile sınırlı kalmasını istemiyoruz. Bütün halkımız Salı günleri Derneğimize davetlidir.” dedi.

a1c0ab4f-1b9e-44a3-8ac4-c0646f770795-kopya

son2