Çoğumuz farkına varmadan geçmişi fotoğraf albümlerinde, anılarda bıraktık. İyi ki yapmışım demekle beraber keşkelerin de olduğu anılar.

‘’ Derdi olmalı her insanın ‘’ der bir arkadaşım. İçinde koşuştururken yetiştirilmesi gereken işlerin. Alınacak, pişirilecek, ödenecek, toplanacak liste uzar gider ömür denen bu yolculukta.

Peki yarınlar, gelecek umutlarımız. Elbette varlar uzakta, ufukta orada bir yerlerde. Hayal ettikçe yüzlere tatlı bir tebessüm bırakır yaşam gayelerimiz.

Sevgili Denizli Güncel Sağlık takipçileri;

Sizlerle birlikte sonbahara merhaba derken hayatımızın en güzel zamanındayız. Doğum ile başlayıp yaşam denen bir maratonun son bulma sürecine yüklediğimiz anlam belki de. Güzel ve keyifli anlarda çok çabuk tükendiğimiz, isteksiz, mutsuz yaptığımız eylemlerde ise bitip tükenmek bilmez şey. Bir annenin mutluluk katıp karıştırdığı çorbasında saklıdır. Babanın ise alın terinde emeğinde gizlidir.

Gelecek ile ilgili kariyer hedeflerinin peşinden koşan bir öğrenci ise durum biraz farklılaşır. Nasıl mı?

Yetiştirilmesi gereken ödevler, okunacak kitaplar… Eğer, bu öğrenci adayı ise durum daha da tuhaflaşır. Testler ve denemeler derken, sürecin oluşturduğu strese bir de anne babalar…

Biz yetişkinlerin bildiği ve 14 – 18 yaşlarındaki çocukların göremediği neydi acaba?

Küçük yaşlarda sorumluluklarını yönetme konusunda tecrübe kazanıp güçlenemediğinde ileriki yaşlarda daha büyük sorunlar yaşayacaktır. Ona karar alma ve davranışlarını kontrol etme hususunda yapacağımız küçük dokunuşlar geleceğini çok etkileyecek, bu dönemleri daha iyi yöneteceklerdir. Bazen musibetler hayat öğretmenlerimiz olsa da tecrübe sahibi uzmanlardan faydalanmak daha da avantajlı olmanızı sağlayabilir. Çok sevilen bir teyze ya da amcasının hoş sohbeti de ilham verici olabilir. Bazı kitapların hatta filmlerin bile bu konuda faydaları kaçınılmaz.

Ne dersiniz biraz araştıralım mı?  Yoksa bu sorunları tak diye çözecek bir hap mı lazım? Belki de en çok gördüğü, sevdiği bizlerin örnek olması mı?

Mutlu ve huzurlu anlarınız bol olsun. Hoşcakalın!

Barış BALCI – Pozitif Eğitim Danışmanlık Kişisel Gelişim Uzmanı’