Neydi o çocukluğumda sevgi ve özlemle okulların açılmasını beklemek. Öğretmenime ve arkadaşlarıma kavuşmak, kara tahta, beyaz yakalı siyah önlüğüm, koridorlarda koşuşturmak…
Merhaba Denizli Güncel Sağlık takipçileri. Güzel bir tatil dönüşü biz anne babalar ve bütün öğrencilerimiz için yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun.
Çağımızda değişim ve dönüşüm her zamankinden daha hızlı kendini göstermekte. Rekabet birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da kendisini bizlere hissettiriyor. Canımızdan çok sevdiğimiz evlatlarımızın bu mücadeleli yolda kendi ayaklarının üzerinde kalabilmeleri için okul hayatı çok özel bir yer tutmaktadır.
Okul hayatı deyince aklımıza sadece akademik başarı gelmemelidir. Bu ortam toplumsal yaşam becerilerinin geliştirildiği özel bir yerdir. Güzel insanlar olabilmeleri yolunda birbirimizi karşılıksız sevmek, ötekileşmeden birlik içinde yaşayabilmek, ay yıldızlı bayrağımızın altında bu vatan topraklarının kıymetini bilmek çok önemlidir.
Okulların açıldığı bugünlerde kırtasiye ve kıyafet hazırlığı ile beraber zihinsel açıdan da bazı hazırlıklar yapılabilir. Karşılaşılacak durumlar ile ilgili olumlu konuşmalar ve alınması umut edilen sonuçlardan bahsedilebilir. Yeni alışılması gereken durumlar için zihnin hazırlanması bedeninde daha çabuk adaptasyonunu sağlayacaktır. Motivasyonu sağlanmış, kendine güvenen bireyler istenilen başarılara daha çabuk ulaşırlar.
Bazı alışkanlıkların oluşma sürecinde onların yanında olmamız çok önemli. Aynı saatlerde yatış kalkış, düzenli yemek yeme ve zaman yönetimi konuları. Birde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri zorlandıkları hususlardır. Sabır ve sevgi ile yol gösterici bir tavır içinde olmamız onlarında bu konularda zamanla iradelerini güçlendirecektir.
Bu yolculukta çocuklarımızla birlikte keyifli zamanlar geçirmenizi temenni ediyorum. Esen kalın, güzel günler sizinle olsun.

‘Barış BALCI – Pozitif Eğitim Danışmanlık Kişisel Gelişim Uzmanı’