Burcu Bilik: “Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştiriyoruz”

0
3549

Özel Eğitim Uzmanı Burcu Bilik Denizli Otizm Derneği’nin kermesinde Denizliguncelsaglik.com‘a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Otizmli çocuklara yönelik çalışmalarını yürüten Denizli Otizm Derneği, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin George Washington Üniversitesi’nde “Özel Eğitim” üzerine yüksek lisans eğitimi alan Özel Eğitim Uzmanı Burcu Bilik Denizliguncelsaglik.com’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda ABD ve Türkiye’de birçok çalışma ve proje içinde yer alan Bilik, Denizli Otizm Derneği’ndeki çalışmalara da değindi.

IMG_2961

Derneğin Yaz Okulu’ndan da bahseden Bilik, Otizmli olan ve normal gelişim gösteren çocukların bir arada olduğu eğitimlerle çocukların farklı engeli olan çocuklarla bir arada olmasının Türkiye’de bir ilk olduğu ve ailelerin olumlu tepkilerini aldı. Yaz okulu boyunca tersine kaynaştırma yönteminin uygulandığını belirten Bilik hem ailelere hem de çocuklara yönelik işlevsellik ve yaşama katılım temelli bir programın hayata geçirileceğini belirtti.

IMG_2957Denizli Otizm Derneği’nin Yaz Okulu’nda şu şekilde program uygulanıyor:

1- Tanışma (adapte olma süreci)
2- Etkinlik saati (Tekerleğin içinde kumla doldurma ve çiçek dikme)
3- Yemek saati
4- Sıra halinde çiçek sulama.
5- Grup ile oyun oynama (bireyselliği değil birlikteliği ön plana çıkarmak için)
6- Ayrılma

 

 

 

 

Düzenlenen kermesin gelirlerinin, yaz okulunun giderleri için kullanılacağını belirtti. Aynı zamanda Yaz Okulu boyunca desteklerini velilerin desteklerini esirgemediğini belirterek her konuda desteklerini sürdürdüğünü ve yaz okulundan memnun olduklarını dile getirdi.

IMG_2960

Otizmin bir hastalık değil farklılık olduğunu belirten Bilik, bu konuda da toplumu bilinçlendirme çalışmalarının olduğunu belirtti. Özel Eğitim Merkezlerinde bireyselliğin ön planda olduğunu ve grup olma bilinci aşılanması gerektiğini söyleyen Bilik, otizm belirtileri konusunda da ailelere bilgilendirme yaptı.

IMG_2964

Özel Eğitim Uzmanı Burcu Bilik’in denizliguncelsaglik.com‘a verdiği röportajın tamamı için videoyu izleyebilirsiniz: